Strona głównaFinansePodatek od wygranej w Lotto - ile wynosi i jak go rozliczyć?

Podatek od wygranej w Lotto – ile wynosi i jak go rozliczyć?

O wygranej w Lotto marzy każdy z nas. Codziennie setki tysięcy osób zmierzają do kolektur (lub korzystają z nowej funkcji zawierania kuponu przez Internet) i czekają do godziny 21:40 na losowanie. Załóżmy, że nasz kupon okazał się trafiony i wygraliśmy “skromne” 2 miliony złotych. Jak rozliczyć się z fiskusem i ile pieniędzy będziemy musieli oddać? 

Podatek od wygranej
Podatek od wygranej jest stały i dotyczy nie tylko Lotto, ale większości gier i konkursów, w których możemy zdobyć cenne nagrody. Z przepisu prawnego wynika, że wygrane podlegają opodatkowaniu w zryczałtowanej wysokości 10% wartości wygranej.

Oznacza to, że z wygranej przez nas kwoty 2 milionów złotych musimy oddać państwu aż 200 tysięcy złotych. Jest to ogromna suma, ale w kieszeni dalej pozostaje zdecydowana większość pieniędzy.

Kiedy nie musimy płacić podatku?
Podatek w wysokości 10% od wartości wygranej w Lotto musimy płacić tylko i wyłącznie w przypadku, gdy wartość wygranej przekroczy 2280 złotych. Jeśli udało nam się zdobyć niższą kwotę, to podatku nie ma i w nasze ręce trafia cała kwota nagrody.

Niestety, podatek od wygranej płacony jest od całej wygranej kwoty, więc dużo lepiej zdobyć te kilka złotych mniej i znaleźć się poniżej progu niż wygrać więcej i zapłacić podatek.

Jak opłacić podatek od wygranej?
Mimo, że 10% podatku od wygranej to bardzo duża kwota, całą sytuację osładza nieco to, w jaki sposób pieniądze te są rozliczane. Zgodnie z polskimi przepisami organizator konkursu lub loterii ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem z podatku od wygranej. Oznacza to, że nie musimy płacić tego podatku sami, a za wszystko odpowiedzialny jest w tym przypadku właściciel loterii Lotto. To on odlicza wysokość podatku od wartości wygranej i przekazuje odpowiednią kwotę do Urzędu Skarbowego. Na nasze konta trafiają więc pieniądze pomniejszone o wartość 10% podatku od wygranej.

Istotne jest również to, że wygranej w Lotto nie trzeba ujawniać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Podczas wypełniania PIT-a należy je po prostu pominąć. Informacje o zdobytych przez nas pieniądzach trafiają do Urzędu Skarbowego bezpośrednio od organizatora loterii, który ma obowiązek sporządzić deklarację PIT-8AR w naszym imieniu i dostarczyć ją do US.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne