Strona głównaFinanseCo można odliczyć od podatku?

Co można odliczyć od podatku?

Płacenie podatków nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Niestety, każdy podatnik jest zobowiązany w Polsce do płacenia różnych danin na rzecz państwa. Jednym z najbardziej znanych podatków dla przeciętnego jest tak zwany podatek dochodowy, który regulowany jest przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z podatkiem tym każdy ma do czynienia podczas corocznego składania zeznania PIT w urzędzie skarbowym.

To właśnie na odpowiednich formularzach przedstawia się informacje o przychodach, kosztach oraz o wysokości dochodu, który jest podstawą opodatkowania. Na szczęście podatek PIT można zmniejszać na różne sposoby, między innymi korzystając z różnych ulg.

Ulgi dla podatników
Ulgi podatkowe przysługują tym, którzy spełniają określone przez prawo wymagania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie ulgi istnieją i które z nich nas dotyczą. Państwo wspiera niektóre obszary działania człowieka, wspiera niektóre grupy społeczne oraz wspiera pewne zachowania, stąd też występują różnego rodzaju ulgi podatkowe.

Ulga prorodzinna
Najbardziej znaną w naszym kraju jest tak zwana ulga prorodzinna. Dzięki niej rodzice mogą zmniejszyć podatek, który są zobowiązani zapłacić fiskusowi. Wysokość tej ulgi zależy ściśle od liczby dzieci, które są pod opieką rodziców. Są oczywiście także kryteria, które mówią o tym, na jakie dzieci ulga przysługuje. Inną dość popularną ulgą jest ta związana z darowiznami. Osoby, które przekazują darowizny na kościół albo na organizacje charytatywne, mogą liczyć na pewne ulgi podatkowe.

Ulgi dla niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne także mogą korzystać z kilku ulg. Jest to grupa społeczna, która została skrzywdzona przez los i ulgi te mają za zadanie odciążyć nieco finanse osób niepełnosprawnych, czy też osób, które się nimi opiekują. Niepełnosprawni mogą korzystać z ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na sprzęt rehabilitacyjny, czy też na leki.

Ulgi związane z płaconymi składkami
Osoby opłacające składki zdrowotne oraz składki do ZUS także korzystają z ulg z tym związanych. Dzięki składom można obniżyć nieco swój dochód(w przypadku składki na ZUS) lub podatek(w przypadku składki zdrowotnej).
Inne rodzaje ulg nie wymienione wyżej to przede wszystkim:

– ulga na internet;
– ulga dla krwiodawców;
– ulga na samochód;
– ulga za zwrot nienależnych świadczeń;
– ulga na badanie i rozwój;
– ulga związana z wpłatami składek na IKZE;
– ulga abolicyjna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne