Strona głównaKomputerSerwis układu chłodzenia w laptopie

Serwis układu chłodzenia w laptopie

Konserwacja układu chłodzenia to jedna z najczęściej pojawiających się usług w serwisach komputerowych. Z czego to wynika? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponad połowa uszkodzonych laptopów to sprzęty, które uległy awarii na skutek przegrzania. Statystyka dobitnie pokazuje że w trosce o długą żywotność sprzętu, szczególną uwagę trzeba zwrócić na układ chłodzenia. Jak wygląda typowy układ chłodzenia? Jakie działania konserwacyjne można podjąć? Zapraszamy do lektury.

Typowy układ chłodzenia w laptopie

Układ chłodzenia w laptopie to co najmniej kilka płyt chłodzących. W zależności od modelu mogą to być dwa-trzy lub nawet cztery oddzielne elementy odbierające ciepło z procesora oraz karty graficznej GPU. Z czego wynika tak duży problem z chłodzeniem w laptopach? Na pewno jedną z przyczyn jest zdecydowanie mniej miejsca niż w komputerach stacjonarnych na zainstalowanie dużego radiatora chłodzącego. W efekcie w laptopach stosuje się drobne radiatory z niewielkimi rurkami miedzianymi odprowadzającymi ciepło.

Serwis układu chłodzenia

Serwis układu chłodzenia to zadanie, które składa się z co najmniej kilku elementów. Pierwszym jest nałożenie pasty termo-przewodzącej. Pasta jest nakładana na okolice procesora oraz układu graficznego. Dzięki swoim właściwościom odbiera ciepło z powierzchni tych newralgicznych podzespołów. Ponadto, może pełnić funkcje izolatora w przypadku gdyby doszło do przegrzania sprzętu.

Kolejnym elementem jest serwis radiatora. Na tym podzespole wraz z czasem osadza się kurz powodując zatkanie kanalików i tym samym słabszy obieg powietrza w całym urządzeniu. Oczywistym jest że konsekwencją takiej sytuacji jest wzrost temperatury, który jednocześnie wpływa na wzrost ryzyka przegrzania.

Trzecim i naszym zdaniem wyjątkowo ważnym elementem jest diagnostyka poszczególnych komponentów oraz dbałość o dobrą kondycję użytkowanego systemu. Trzeba pamiętać że nadmierna eksploatacja jednego z podzespołów może wpływać na temperaturę całego komputera.

Oczywiście przyczyna wysokiej temperatury może wynikać z po prostu z nieprawidłowego korzystania z zasobów komputera. Wystarczy zainstalować niechciane oprogramowanie by komputer pracował na wyższych obrotach niż zakładamy. Dlatego polecamy stosować regularną diagnostykę zarówno w obszarze hardware jak i software.

Na szczęście uniknięcie awarii wywołanej usterką układu chłodzenia jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy regularnie wykonywać przeglądy. Ważne jest dbanie o regularne nakładanie pasty, czyszczenie całego układu znajdującego się wewnątrz obudowy oraz regularną diagnostykę.

Więcej na: http://aurum.lodz.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne