Strona głównaKomputerCzym są dyski NVMe?

Czym są dyski NVMe?

Szukasz dysku, który nie tylko będzie miał dużą pojemność, ale przede wszystkim zapewni Ci szybki transfer danych i odporność na lata? W takim wypadku warto zainteresować się dyskami NVMeCzym one są i jakie parametry oferują?

Dysk NVMe – co to takiego?

Obecnie chyba każdy użytkownik laptopa czy komputera wie, że nośniki pamięci dzielą się na HDD i SSD, czyli dyski twarde i nośniki półprzewodnikowe. Te drugie mają różne rodzaje, a jednym z nich jest właśnie NVMe.

NVMe (z ang. Non-Volatile Memory Express) to protokół przesyłania danych stworzony z myślą o dyskach SSD. To właśnie on odpowiada za odpowiednią komunikację między dyskiem SSD a procesorem systemu. SSD NVMe korzysta z magistrali PCIe® i potrafi wykorzystać cały jej potencjał. To przekłada się oczywiście na znakomite prędkości, które mogą osiągać dyski M.2 SSD. Protokół NVMe coraz częściej zastępuje interfejs SATA, który został pierwotnie stworzony dla dysków HDD. Dlatego też nie wykorzystuje on pełni możliwości nośników półprzewodnikowych.

Dyski PCIe NVMe poza dużą szybkością oferują także wytrzymałość. Ich konstrukcja – podobnie jak we wszystkich nośnikach SSD – nie zawiera ruchomych elementów. To sprawia, że są one bardziej odporne na uszkodzenia spowodowane upadkami czy wstrząsami. Z tego też powodu są cichsze niż dyski twarde, a także zużywają mniej energii.

Najważniejsze zalety dysków M.2 NVMe

Nie ulega wątpliwości, że dyski NVMe M.2 odznaczają się dużą wydajnością. Co jednak to oznacza prócz dużej prędkości odczytu i zapisu? Przede wszystkim rozbudowane kolejkowanie aż do 64 tys. zapytań jednocześnie, co przekłada się na zwiększenie liczby operacji na sekundę (IOPS) przy jednoczesnym mniejszym użyciu procesora. Dysk PCIe NVMe może wykonywać jednocześnie wiele zapisów danych z jednej kolejki w komórkach pamięci. Dzięki temu potrafi obsługiwać wszelkiego rodzaju bazy danych.

Prędkość i możliwości zapisu dużych ilości danych w tym samym czasie to nie wszystko. Nośniki M.2 NVMe zużywają mniej energii – zarówno w porównaniu do dysków twardych, jak i SSD SATA. Są też bardziej odporne na wstrząsy i upadki.

Dysk SSD M.2 NVMe – od czego zależy jego prędkość?

Jak już wspomnieliśmy, nośnik SSD NVMe korzysta z magistrali PCIe. To właśnie od generacji tej magistrali zależy z jaką prędkością dysk będzie obsługiwał dane. Przykładowo jedne z bardziej popularnych nośników ze złączem 3.0 mogą osiągać odpowiednio 3500 MB/s odczytu i 3000 MB/s zapisu sekwencyjnego. Z kolei nośniki SSD M.2 NVMe PCIe 4.0 oferują nawet 7450 MB/s prędkości odczytu i 6900 MB/s zapisu sekwencyjnego. Takie prędkości osiąga np. dysk Samsung 990 PRO*. Warto jednak wiedzieć, że na rynku znajdziemy już nośniki, które obsługują magistralę PCIe 5.0. Mogą one osiągać nawet 12000 MB/s.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne