Oświetlenie sceniczne pozwala na budowanie efektownych scenografii. Nadaje magii wydarzeniom podczas koncertów czy sztuki w teatrze. Zadaniem oświetlenia estradowego jest odpowiednie oświetlenie przedmiotów, ludzi i stref na scenie. Jednak by wytworzyć przy tym odpowiednią atmosferę, potrzebna jest wiedza na temat źródeł światła.
Oświetlenie sceniczne – dokonaj dobrego wyboru
Godny polecenia jest sprzęt oświetleniowy CMA. W ofercie firmy znajdują się zarówno efektowe światła estradowe i światło profilowe, jak i inteligentne urządzenia movinghead i naświetlacze LED. Co ważne, technicy CMA służą również pomocą w obsłudze sprzętu. Zaaranżują odpowiednio każdy rodzaj oświetlenia: scenicznego, estradowego, koncertowego, klubowego i architektonicznego.
Zasady oświetlenia scenicznego
Fundamentalna zasada oświetlenia estradowego mówi, że należy wykorzystywać trzy typy światła – główne, kontra i wypełniające. Metoda ta, zwana profesjonalnie oświetleniem trójpunktowym, wykorzystywana jest nie tylko na scenie, ale także na planie filmowym i telewizyjnym.
Wspomniane światło główne, nazywane również często wiodącym, stanowi swego rodzaju tło dla pozostałych źródeł światła. Jego zadaniem jest nadawanie danym obszarom na scenie wrażenia płaskości i rzucanie cieni. Wykorzystywane w tym celu są często reflektory i profile, ponieważ tworzą efekt wyraźnie zarysowanych krawędzi. Jeżeli natomiast chodzi o oświetlenie kontra, to służy ono optycznemu odseparowaniu danego obiektu od tła, tworząc tzw. efekt 3D. Jego wytworzeniu służą reflektory o mniejszej mocy. Światło kontra należy ustawiać pod kątem maksymalnie 45 stopni. W przypadku światła wypełniającego, chodzi natomiast o rozświetlenie tła i rozmycie ostrych cieni, co prowadzi do zlikwidowania światłocieni i uzyskania efektu zbalansowanego obrazu. Często znajduje ono swoje zastosowanie w studiach telewizyjnych.
Jednak oświetlenie dzieli się również na ciepłe i zimne, od czego również zależy to, jaki klimat zostanie uzyskany. Ciepłe światło, w kolorze whisky nadaje się doskonale do wytworzenia nostalgicznej atmosfery. Zimne oświetlenie natomiast buduje mroczny klimat.