Strona głównaBranża ITTypy rozmów kwalifikacyjnych

Typy rozmów kwalifikacyjnych

Po wysłaniu CV masz oczywiście nadzieję na spotkanie wprowadzające. Ważne jest, aby dobrze to przygotować. Istnieje kilka form rozmów kwalifikacyjnych, które ci wyjaśniamy.

Wywiad behawioralny

Pytania wywiadu behawioralnego będą bardziej sprecyzowane, bardziej sondujące i bardziej szczegółowe niż tradycyjne pytania z wywiadu. Nie ma dobrych ani złych odpowiedzi; osoba przeprowadzająca wywiad próbuje po prostu określić, w jaki sposób zachowywałeś się w przeszłych sytuacjach, co daje im wskazówkę, co potencjalnie zrobisz w przyszłości. Bądź szczery i trzymaj odpowiedzi proste i rzeczowe; podkreślając kluczowe atuty.

Podejście GWIAZDY

Użyj podejścia GWIAZDY, aby odpowiedzieć na te pytania:
S: Sytuacja – opisz sytuację
T: Zadanie lub problem – jaki dylemat lub problem napotkałeś?
O: Akcja – jaką akcję podjąłeś?
R: Wynik – jaki był wynik twojego działania; tam, gdzie to możliwe, wymień namacalne wyniki i określ wynik. Jaki wpływ miało to na Twoją organizację, zespół, klienta?

Rozmowa sytuacjonalna

Wywiady sytuacyjne są podobne do wywiadów behawioralnych. Jednak są one używane do osiągnięcia reakcji w konkretnej sytuacji, w przeciwieństwie do wcześniejszych doświadczeń opisanych powyżej.

Wywiad nieustrukturyzowany

Wywiady nieustrukturyzowane są powszechnie używane do oceny cech osobowości i oceny dopasowania kulturowego. Zwykle jest to dość nieformalne i jest bardziej dyskusją opartą na twojej poprzedniej historii pracy. Te formy wywiadów są często wykorzystywane do sprawdzenia dopasowania kulturowego.

Centra oceny grupowej

Centra oceny są tradycyjnie wykorzystywane przez firmy z dużą liczbą wakatów na podobne stanowiska. Ta forma wywiadu jest idealna, aby zobaczyć, jak wnioskodawca odnosi się w sytuacjach pracy zespołowej, wystąpień publicznych i odgrywania ról. Centra oceny są tradycyjnie do obsługi klienta, IT Helpdesk lub absolwentów stanowisk.

Wywiad panelowy

Wywiady panelowe składają się z kilku ankieterów z tej samej firmy. Jest to idealna forma wywiadu, jeśli wielu interesariuszy w organizacji ma obowiązek uczestniczyć w procesie rekrutacji. Wywiady panelowe są trudniejsze do zbudowania relacji z ankieterami, ale zachowaj spokój i odpowiedz na każde pytanie z ufnością i łatwością.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne