Strona głównaBranża ITJakie są zalety outsourcingu usług informatycznych?

Jakie są zalety outsourcingu usług informatycznych?

Outsourcing IT to pojęcie powszechnie używane w branży informatycznej. Mowa o delegowaniu usług związanych z zadaniami informatycznymi firmie zewnętrznej. Jakimi zaletami charakteryzuje się takie rozwiązanie? Jakie usługi informatyczne zazwyczaj są delegowane firmie zewnętrznej? Między innymi na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.  

Dlaczego warto rozważyć outsourcing usług informatycznych

Niewątpliwie aspektem, który wychodzi na pierwszy plan z punktu widzenia przedsiębiorcy jest brak konieczności zatrudniania informatyków na etat. Wydawać by się mogło, że w outsourcingu chodzi o oszczędności finansowe. W wielu przypadkach rzeczywiście ten aspekt ma znaczenie. Jednak główną korzyścią jest to, że firma oferująca takie usługi posiada odpowiedni know-how i zaplecze organizacyjne, dzięki któremu jest w stanie świadczyć usługi na wysokim poziomie. Natomiast wewnętrzne stworzenie oddziału informatycznego jest bardzo problematyczne. Chociażby ze względu na niedobory na rynku pracy oraz ze względu na to, że niemal żaden informatyk nie posiada wszechstronnych kompetencji. W związku z czym konieczne by było zatrudnienie np. osobnego specjalisty od kontroli bezpieczeństwa danych oraz osobnego informatyka do wdrożenia nowego oprogramowania w firmie. Tym samym stworzenie odpowiedniej grupy kompetencji w ramach wewnętrznego firmowego oddziału jest bardzo trudnym zadaniem, które z punktu widzenia przedsiębiorstw – w szczególności tych z sektora MŚP jest po prostu mało opłacalne.

Dlatego nieco rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zatrudnienie informatyka, który pełni rolę koordynatora kontaktującego się z zewnętrzną firmą oferującą outsourcing IT.

Jakie usługi informatyczne są zazwyczaj delegowane w ramach outsourcingu usług informatycznych?

Obsługa informatyczna firm w postaci outsourcingu IT jest na tyle popularną praktyką, że obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny informatyki. Mowa tutaj zarówno o helpdesku i wsparciu użytkowników w codziennej pracy jak i o programowaniu i wdrażaniu nowych technologii. Kilka przykładów przedstawiamy poniżej:

  • Administracja siecią komputerową i serwerami
  • Wsparcie użytkowników i serwis urządzeń
  • Wdrażanie nowych technologii
  • Tworzenie i testowanie oprogramowania
  • Projektowanie stron internetowych oraz usługi będące na granicy marketingu i informatyki
  • Usuwanie szkodliwego oprogramowania
  • Kontrola bezpieczeństwa danych i ochrona danych osobowych

Więcej przykładów usług IT, które mogą być zlecane firmie zewnętrznej można znaleźć na: usługi informatyczne warszawa

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne