Strona głównaKomputerJak działa ekran LCD

Jak działa ekran LCD

Ekrany LCD mają wyjątkowo nowoczesny styl, a ciekłe kryształy, dzięki którym pracują, pozwoliły ludzkości stworzyć cieńszą, bardziej przenośną technologię, niż kiedykolwiek wcześniej. Od zegarka na rękę po laptopa, wiele elektroniki, którą przenosimy z miejsca na miejsce, jest możliwe tylko dzięki cienkim, lekkim wyświetlaczom LCD. Technologia wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD) wciąż ma pewne przeszkody na swojej drodze, które czasami mogą być niemiarodajne, ale ogólnie wynalazek ekranu LCD umożliwił wielkie postępy w globalnym postępie technologicznym.

Chociaż ciekłe kryształy nie są tak naprawdę płynne, ich cząsteczki zachowują się bardziej jak ciecz, niż jak ciało stałe, które zdobywa ich nazwę. Kryształy na ekranie LCD występują w pewnego rodzaju unikalnym polu pośrednim między formą bryłową a formą płynną, która zapewnia ruch i elastyczność cieczy; ale może też pozwolić im pozostać na miejscu, jak bryła. Ciepło może szybko stopić ciało stałe w ciecz, co pozwala mu się poruszać, podczas gdy chłodzenie powoduje, że ciecz scala się niemal natychmiast. Wrażliwość ciekłych kryształów na temperaturę może być zaletą lub wadą. Pozwala to na wysoce skuteczne wykorzystanie ciekłych kryształów w urządzeniach takich jak termometry, gdzie reakcja na temperaturę jest dobrodziejstwem; ale ta sama właściwość może niestety uniemożliwić działanie ekranów LCD w ekstremalnych klimatach.

Na ekranie LCD prądy elektryczne działają na poziomie mikroskopowym, aby kontrolować ilość światła przechodzącego przez cząsteczki ciekłego kryształu, które tworzą przesuwającą się warstwę ekranu, która jest umieszczona pomiędzy przezroczystymi panelami szklanymi. Prądy mogą zmusić naturalnie skręcone cząsteczki do rozluźnienia lub zwinięcia się, tym samym zmieniając ilość światła, które może przepłynąć z bańki za szkłem do oka widza. Może pomóc ci zrozumieć ten proces, wyobrażając sobie, że światło filtruje przez ekran LCD w ten sam sposób, w jaki światło słoneczne filtruje liście drzewa. Teraz wyobraź sobie, że drzewo jest dmuchane na wietrze, a zobaczysz, że zmienia się ilość i położenie światła, które przechodzi przez liście. Jest to bardzo podobne do dynamiki napędzającej ekran LCD, z tym wyjątkiem, że słońce jest małą żarówką, liście są cząsteczkami ciekłego kryształu, a wiatr składa się z prądów elektrycznych wysyłanych przez komputer i zaprojektowanych tak, aby tworzyć specyficzne jasny wzór, który twoje oko będzie interpretować jako słowa lub obrazy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne