Rynek produkcji oprogramowania rozwija się w zawrotnym tempie. Koniunkturę nakręca popyt na tradycyjne oprogramowanie, takie jak systemy CRM lub ERP oraz dynamiczny rozwój nowych technologii. Coraz więcej firm inwestuje środki w oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję, rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną oraz IoT. Polska należy do krajów, w których rozwój rynku oprogramowania jest wyjątkowo szybki. Sprzyja to powstawaniu firm programistycznych oferujących oprogramowanie na zamówienie.
Jednak na rynku firm software house obserwowane są coraz poważniejsze bariery rozwojowe. Do najważniejszych należą dynamiczny wzrost wynagrodzeń, niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz konkurencja z zagranicy.
Rosnące wynagrodzenia pracowników software house
Pensje programistów są wysokie. Już teraz jest to jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych, a badanie pokazują że wynagrodzenia pracowników firm programistycznych będą nadal dynamicznie rosły. Oczywiście jest to problem dla zarządzających, na których wywierana jest ciągła presja płacowa.
Oczywiście ważnym elementem systemu wynagrodzeń w firmach typu software house są benefity pozapłacowe. W przypadku programistów benefity te mają szczególne znaczenie. Oczekują oni nie tylko kart sportowych i opieki medycznej, ale także elastycznych warunków pracy, komfortowo wyposażonego biura i licznych atrakcji poza godzinami pracy.
Niedobór pracowników
Eksperci rynku pracy szacują, że w Polsce brakuje pomiędzy 50 a 100 tysięcy programistów, a popyt na ich pracę będzie systematycznie wzrastać. Dodatkowo polscy programiści są łakomym kąskiem dla firm z zachodu Europy i USA. Działające na rynkach rozwiniętych firmy programistyczne kuszą polskich specjalistów jeszcze wyższymi zarobkami i pracą przy ambitnych międzynarodowych projektach. Dla producentów oprogramowania jest to poważny problem.
Brak wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników skutkuje bowiem brakiem możliwości pozyskiwania nowych klientów i koniecznością rezygnacji z nowych projektów.
Konkurencja z zagranicy
Polskie firmy programistyczne muszą także zmagać się z konkurencją ze strony software house z Europy Wschodniej oraz np. z Indii. W regionach tych każdego roku powstają tysiące firm produkujących oprogramowanie. Różnica w wynagrodzeniach pracowników sprawia, że ich oferta jest niezwykle konkurencyjna cenowo.
Dla polskich firm programistycznych pojawienie się taniej konkurencji może oznaczać konieczność ograniczania marż lub utratę najbardziej wrażliwych cenowo klientów.
Podsumowanie
Perspektywy rozwoju rynku oprogramowania w Polsce są bardzo dobre. Jednak zarządzający firmami programistycznymi muszą być świadomi istniejących barier i zawczasu opracować strategię ich omijania. W przeciwnym wypadku mogą natrafić na problemy, na które nie będą przygotowani.