Strona głównaTechnologieEgzamin na drona UAVO - najważniejsze informacje

Egzamin na drona UAVO – najważniejsze informacje

Egzamin na drona UAVO – najważniejsze fakty

Coraz więcej osób decyduje się zdawać egzamin UAVO. O co tutaj dokładnie chodzi? Jakie uprawnienia daje UAVO? Co trzeba zrobić, aby je zdobyć? Najważniejsze fakty na temat tego aspektu znajdziecie w poniższym artykule.

UAVO – jakie można uzyskać uprawnienia?

Warto wiedzieć, że UAVO (z angielskiego unmanned aerial vehicle operator) to – tłumacząc na polski – operator bezzałogowego statku powietrznego. Trzeba zaznaczyć, że osoby, które zdadzą ten egzamin będą mogły wykorzystywać drony nie tylko w celach rekreacyjnych czy sportowych, ale również komercyjnych. Co to oznacza w praktyce? Należy podkreślić, że pozytywny wynik uprawnia na przykład do pracy w charakterze fotografa, który kręci filmy z lotu ptaka itp. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej osób chce posiadać taki właśnie dokument. Istotną informacją jest fakt, że w ramach UAVO wyróżniamy generalnie 3 podstawowe uprawnienia. Są to VLOS (z ang. visual line of sight) – loty dronem w zasięgu wzroku, a także BVLOS (z ang. beyond visual line of sight), czyli loty dronem poza zasięgiem wzroku. Warto tutaj wspomnieć również o INS (uprawnienia instruktorskie).

Szkolenie jest niezbędne

Chcecie posiadać ten dokument? W takim razie musicie przygotować się na szkolenie. Bez tego nie otrzymacie certyfikatu UAVO. Należy zaznaczyć, że uzyskanie dokumentu wymaga nie tylko odbycia szkolenia w ośrodku wpisanym na listę ULC. Poza tym należy mieć ukończone 18 lat i zgromadzić stosowną dokumentację.

Jak długo dokument zachowuje ważność?

Niestety, nie jest tak, jak z prawem jazdy, że można zdać raz i mieć dokument na całe życie… Należy zaznaczyć, że certyfikat UAVO jest teoretycznie wydawany terminowo. Druga strona medalu jest jednak taka, że same uprawnienia są ograniczone czasowo. Warto zaznaczyć, że obecnie dokument jest ważny przez 3 lata. Chyba, że termin ważności uprawnień lub termin badań lekarskich ulegną przedawnieniu. Aby dokument był prolongowany trzeba po raz kolejny wykazać się praktycznymi umiejętnościami przed specjalnie wyznaczonym do tego egzaminatorem.

Jakie są koszty UAVO?

Jeśli chcecie zdobyć dokument UAVO, to musicie sięgnąć głębiej do portfela. Trzeba zaznaczyć, że samo szkolenie to koszt nawet do 3000 zł. Jeszcze więcej trzeba wydać za szkolenie na UAVO BVLOS… Poza tym trzeba doliczyć koszty egzaminu teoretycznego, praktycznego, badań lekarskich oraz wydania świadectwa. Osoby, które mają już dokument w kieszeni twierdzą jednak, że naprawdę warto mocniej “zacisnąć pasa”, aby spełnić swoje marzenia.

Co zrobić, aby zdać?

Należy wykazać się odpowiednimi umiejętnościami na egzaminie teoretycznym oraz praktycznym. Bardzo ważne jest to, aby wybrać takie ośrodki, które po zakończeniu szkolenia organizują egzaminy dla kursantów. W przeciwnym razie będziecie musieli wszystko załatwiać na własną rękę.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne