Strona głównaUncategorizedDom parterowy czy dom piętrowy?

Dom parterowy czy dom piętrowy?

Domy parterowe oferują wiele korzyści. Dlatego ludzie coraz częściej decydują się na niewielki, jednokondygnacyjny budynek mieszkalny. Z drugiej jednak strony domy piętrowe też mają sporo do zaoferowania. Jak podjąć dobrą decyzję?

O ile posiadamy dobry i przemyślany projekt domu parterowego, będziemy mogli cieszyć się jego zaletami przez wiele długich lat. Największą zaletą dla osób, które zdecydowały się na budynek jednokondygnacyjny, to bliskość z przyrodą, zwłaszcza jeśli posiadamy dobrze zadbany i wypielęgnowany ogród. Wysokie, potężne domy przestały już zachwycać młodych, tym bardziej, że parterowe projekty także mają dużo do zaoferowania.

Kwestie ekonomiczne
Wybudowanie domu składającego się z jednej kondygnacji (zwykle nie przekraczają one 150m²) to koszt znacznie niższy niż wzniesienie domu z dwoma kondygnacjami. Poza tym wybudowanie małego, parterowego domku zajmie znacznie mniej czasu, a i ryzyko popełnienia błędów znacząco się minimalizuje. Nic więc dziwnego, że wszyscy, którym zależy na przyoszczędzeniu, zdecydują się raczej na te opcję.

O oszczędnościach możemy mówić także na etapie budowy. Jedna kondygnacja to mniejsza wymagania co do nośności fundamentów oraz ścian konstrukcyjnych. Odpada budowa całego piętra, koszt okien, ścian, stropu, etc. Oszczędzamy również czas, ponieważ nie będziemy potrzebować wysokich rusztowań. Nie można zapominać tez o zmniejszeniu wydatków przeznaczonych na prace wykończeniowe. Z drugiej jednak strony, trzeba pamiętać, że budując mniejszy budynek możemy bardziej skupić się na jego detalach i przyłożyć większą wagę do starannego i stylowego wykończenia.

Wielkość działki a wielkość domu
Wielkość działki ogromnie determinuje wybór ilości kondygnacji w domu. Jeśli grunt jest niewielki, lepiej zdecydować się na mniejszy dom, ale piętrowy. Jeśli jednak powierzchnia działki jest wystarczająco duża, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrealizować atrakcyjny www.projektyzwizja.pl – Projekt domu z uwzględnieniem obszarów zieleni wokół budynku.

Wybudowanie dużego, jednopiętrowego domu, kosztem ogrodu nie jest dobrym rozwiązaniem. Prędzej czy później ogród zawsze się przydaje. W tej sytuacji naprawdę lepiej postawić na dom piętrowy.

Plusy i minusy domów jednokondygnacyjnych
Można godzinami dyskutować, czy domy parterowe są lepsze od piętrowych. Koniec końców i tak każdy powinien podjąć tę decyzję samodzielnie. Warto wziąć pod uwagę wszystkie omówione wyżej kwestie, aby zadecydować z pełną świadomością istnienia wszystkich wad i zalet.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne