Dlaczego warto inwestować w e-learning?

Oprogramowanie służące do zdalnych szkoleń nie jest produktem nowym. O dobrych kilku lat jest ono wykorzystywane w dużych korporacjach. Szczególnym powodzeniem cieszy się w firmach o rozproszonej strukturze, w których organizacja stacjonarnych szkoleń jest sporym problemem.

Jednak nowoczesne technologie rozwijane przez firmy programistyczne sprawiają, że e-learning może być zdecydowanie bardziej skuteczny niż dotychczas. Dlaczego?

Wpływ sztucznej inteligencji na e-learning

Bez wątpienia technologią, która będzie miała największy wpływ na rozwój oprogramowania e-learning jest sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Jej zastosowanie umożliwia analizowanie ogromnych ilości informacji o uczestnikach szkoleń i ich postępach w  zdobywaniu nowych kompetencji. Automatyzacja procesu pozwala na natychmiastowe wyciąganie wniosków i dostosowywanie ścieżek szkoleniowych do faktycznych potrzeb szkolonych osób. Oznacza to, że możliwe jest tworzenie indywidualnych programów nauczania.

Technologia rozpoznawania mowy

Drugą technologią wywierającą ogromny wpływ na nowoczesne systemy e-learning jest rozpoznawanie głosu. Dzięki niej możliwe jest wykorzystywanie wirtualnych asystentów, którzy prowadzą użytkowników przez cały proces szkoleniowy. Komunikacja głosowa powoduje, że komunikacja z nimi jest prosta i atrakcyjna.

Połączenie technologii rozpoznawania mowy ze sztuczną inteligencją daje kilka wymiernych korzyści. Po pierwsze usprawnia proces komunikacji z użytkownikami oprogramowania. Po drugie sprawia, że programy są bardziej atrakcyjne i angażujące. A po trzecie wpływa na skuteczność szkoleń istotnie ją zwiększając.

Szkolenia tworzone przez użytkowników

Dzielenie się wiedzą i szkolenie społecznościowe to jeden z najlepszych sposobów na angażowanie uczestników szkoleń. Są to rozwiązania doskonale znane z mediów społecznościowych, w których zyskały ogromną popularność. Umiejętne przeniesienie ich do systemów zdalnego uczenia powoduje podniesienie atrakcyjności szkoleń i zmniejsza pracochłonność związaną z przygotowywaniem materiałów szkoleniowych. Umożliwia także wymianę poglądów pomiędzy użytkownikami systemu e-learningowego i dzielenie się najlepszymi praktykami. Sprawia, że szkolenia są atrakcyjne zarówno dla nowych pracowników jak i dla ich bardziej doświadczonych kolegów.

Podsumowanie

Nowoczesne technologie sprawiają, że systemy e-learning stają się jeszcze lepszym narzędziem do podnoszenia. Omówione przykłady pokazują, że dzięki osiągnięciom firm programistycznych oprogramowanie to staje się niezwykle skuteczne i przyjazne dla użytkowników końcowych. A przecież to tylko przykłady. W systemach e-learning wykorzystywana jest także rzeczywistość wirtualna i rozszerzona. Coraz powszechniejsze jest także przygotowywanie narzędzi dostosowanych do urządzeń mobilnych. Wszystko to sprawia, że wiedza jest łatwiej dostępna, a szkolenia bardziej efektywne.

Rynek e-learning ma przed sobą doskonałe perspektywy. Eksperci szacują, że dynamika jego rozwoju będzie przyspieszać. Będzie wykorzystywane w coraz to nowych branżach i przez coraz większą liczbę firm. Zwiększa się także liczba firm programistycznych specjalizujących się w rozwiązaniach tego typu, co sprawia że oferta rynkowa jest coraz bardziej atrakcyjna.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.