Świetne lecznicze zioło, czyli przytulia czepna
Przytulia czepna to gatunek rośliny z rodziny marzanowatych. Jest to ogólnoświatowy chwast, występujący w Polsce niemal wszędzie. Podobnie jak przytulia pospolita jest rośliną jednorocznym i ruderalną, czyli występuje ona w miejscach, w jakiś sposób zmienionych przez człowieka. Przykładowo może wyrastać na parkingach, terenach kolejowych czy wysypiskach odpadów. Roślina ta jest przez większość uważana za zbędny chwast, dlatego ludzie często nie doceniają jej niesamowitych właściwości.
A przytulia czepna ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań, jeśli chodzi o jej działania oraz właściwości lecznicze. Gdy mówimy o jej właściwościach trzeba wspomnieć o charakterystycznym zapachu przytulii, przypominających zapach siana – jest to zasługa zawartej w niej kumaryny. Oprócz niej zawiera również sporo czerwonego barwnika oraz enzym, sprawiający, że mleko krów, które ją zjadły, zsiada. Dlatego przytulia czepna potrafi być prawdziwym utrapieniem dla hodowców bydła.
Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, przytulia czepna jest dobrym wsparciem przy walce z chorobami układu limfatycznego i krwionośnego. Oczyszcza te układy oraz poprawia krążenie krwi, dlatego pomaga w przypadku żylaków czy przeciwdziała zakrzepicy. Przytulia reguluje również gospodarkę wodną organizmu, dzięki czemu zmniejsza ilość cellulitu czy obrzęków. Pomaga przy łupieżu oraz nadmiernej potliwości, a co ciekawe, często jest używana jako środek pomocniczy przy chorobach nowotworowych. Przytulia czepna to naprawdę świetne zioło o przydatnych właściwościach, kryjące się pod metką chwastu.
Jakie znamy saletry?
Saletra to szereg azotanów, często stosowanych w gospodarstwie. Saletra używana jest jako m.in. środek konserwujący, wyrób pirotechniczny czy azotowy nawóz mineralny. Saletra to bardzo silny utleniacz, a niektóre z saletr, przykładowo norweska, chilijska czy indyjska, występują w naturze jako minerały.
W zależności od miejsca występowania czy kationu, możemy rozróżnić poszczególne saletry:
– saletra wapniowa (norweska) – stosowana jako nawóz mineralny lub składnik nawozów złożonych np. saletrzaku.
– saletra potasowa – nawóz azotowy, stosowana jako składnik nawozów złożonych, surowiec chemiczny, składnik czarnego prochu, a także środek konserwujący
– saletra amonowo-wapniowa – jest to nawóz mineralny zbliżony do saletrzaku
– saletra amonowa – nawóz saletrzano-amonowy i składnik nawozów złożonych, a także środek wybuchowy
– saletra sodowa – to utleniacz i środek konserwujący, a także składnik materiałów wybuchowych i pirotechnicznych oraz nawozów mineralnych.