Strona głównaTechnologieDobry wzmacniacz stereo a jakość osiąganego dźwięku.

Dobry wzmacniacz stereo a jakość osiąganego dźwięku.

Jedną z kluczowych kwestii podczas kompletowania własnego zestawu audio do mu, jest zadbanie o prawidłowe dopasowanie do siebie poszczególnych jego elementów. Nie da się ukryć, iż wzmacniacz stereo, będzie tutaj sercem zestawu. Jednakże musimy do niego dobrać odpowiednie kolumny stereo. Musimy dobrać dobre jakościowo przewody głośnikowe, jak również przewody audio. Same wzmacniacze odgrywają ważną rolę, jednakże złej jakości przewód głośnikowy może zepsuć jakość dźwięku. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na skompletowanie całego zestawu, aby dzięki temu osiągać lepsze efekty jakościowe odtwarzania dźwięku. 

Wybieramy wzmacniacz stereo.

Jako, że wzmacniacz stereo będzie tutaj sercem całego, domowego zestawu audio, należy go bardzo starannie dobrać. To do wzmacniacza będziemy w następnej kolejności dobierać pozostałe elementy. Przy wyborze wzmacniacza warto kierować się jego parametrami technicznymi, oraz jakością komponentów. Z reguły też jest tak, iż jeśli przeznaczymy na ten cel do 2000 PLN, to w zupełności powinno wystarczyć. Na co zwrócić więc uwagę podczas doboru wzmacniacza?

  • Moc muzyczna – tutaj wystarczającą dla większości przypadków będzie moc na poziomie 2×50 wat. Większe zakresy mocy w domu raczej nie będą potrzebne, chyba, że ktoś posiada salon o powierzchni 50 m2.
  • Impedancja wyjściowa – czyli oporność obciążenia wzmacniacza na wyjściach głośnikowych. Dobry wzmacniacza pozwoli nam na ustawienie impedancji na poziomi 4, 8, 16 Ohm, co zapewni możliwość podłączenia w zasadzie dowolnych kolumn stereo.
  • Możliwość podłączenia systemu głośnikowego 5.1 – ułatwi nam to w przyszłości rozbudowę systemu.
  • Jakość zastosowanych komponentów – wiadomo, iż na tanich, chińskich podzespołach, nie da się zbudować dobrze grającego wzmacniacza

Osiąganie wysokiej jakości odtwarzanego dźwięku.

Aby jednak przy zastosowaniu odpowiedniego wzmacniacza, osiągać dobry poziom jakości odtwarzanego dźwięku, trzeba jeszcze trochę pracy. Musimy przede wszystkim zapatrzyć się w źródło dźwięku, czyli dobry odtwarzacz i połączyć go ze wzmacniaczem poprzez dobrej klasy przewody audio. Z drugiej strony trzeba zaś zastosować dobrej jakości przewody głośnikowe. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż nawet najlepsze kolumny i wzmacniacz, nie zagrają dobrze na kiepskiej jakości przewodach. Trzeba tutaj więc koniecznie zakupić przewody głośnikowe oraz sygnałowe odpowiednio wysokiej jakości. Tym bardziej, iż nie jest to jakiś zabójczy wydatek. Dobrze przewody głośnikowe kupimy za ok. 200 PLN, zaś przewody sygnałowe o połowę taniej. To prawda, że można jeszcze taniej, niemniej jednak uważam, że takie podejście może być już dość ryzykowne.

Reasumując, trzeba tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż każdy element zestawu będzie odgrywać istotną rolę. Wystarczy aby jedna ze składowych była niższej jakości i od razu odbije się to na jakości odtwarzanego dźwięku. Dlatego też, trzeba tutaj zwrócić uwagę na wszystko. Począwszy od wzmacniacza stereo i kolumn, a skończywszy na przewodach głośnikowych. Tylko w taki sposób uda nam się osiągnąć dobry poziom jakościowy odtwarzanego dźwięku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne