Strona głównaBranża ITSystem IT w zarządzaniu łańcuchem dostaw

System IT w zarządzaniu łańcuchem dostaw

Najnowsze technologie mogą być z powodzeniem wykorzystywane we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstw. Zaawansowane rozwiązania sprawiają, że praca wielu działów firm staje się prostsza i bardziej efektywna. Obszar zarządzania łańcuchem dostaw nie stanowi wyjątku – zarządzający współpracą z dostawcami także mogą odnosić korzyści wynikające ze stosowania nowoczesnych systemów IT.

Jakie korzyści przynosi wdrażanie zaawansowanych technologicznie narzędzi?

 

Dane niezbędne do skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw

Współpraca w wieloma dostawcami nierozerwalnie wiąże się z koniecznością gromadzenia wielu danych. Zbierane przez dział zakupów informacje są kluczowe dla utrzymania i rozwoju współpracy z partnerami biznesowymi i mogą dotyczyć między innymi:

  • jakości dostarczanych materiałów, komponentów lub produktów
  • terminowości realizowanych dostaw
  • potencjału technologicznego dostawców
  • potencjału rozwojowego dostawców (np. nakładów na prace badawczo rozwojowe)
  • informacji finansowych
  • polityki zarządczej dostawców (np. polityki odpowiedzialności społecznej).

Narzędzia informatyczne ułatwiają także gromadzenie danych dotyczących otoczenia rynkowego – na przykład informacji o potencjalnych nowych dostawcach lub fluktuacjach cen na rynku.

System informatyczny dostosowany do potrzeb działu zakupów sprawia, że zbieranie danych niezbędnych do zarządzania łańcuchem dostaw staje się prostsze. A dostępność wszystkich danych w jednym miejscu ułatwia ich analizę.

 

Analiza danych pochodzących z łańcucha dostaw

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii, opartych na machine learning i sztucznej inteligencji, pozwala w szybki  i niezwykle efektywny sposób analizować zbierane dane.

Dzięki szybkiej analizie danych możliwy jest stały monitoring wskaźników terminowości i jakości dostaw. Stosowanie machine learning pozwala natomiast na automatyczne identyfikowanie potencjalnych problemów i podejmowanie działań mających na celu uniknięcie potencjalnych kryzysów w obszarze dostaw.

Analiza zgromadzonych danych umożliwia także identyfikację dostawców o największym potencjale rozwojowym. Pozwala to menedżerom odpowiedzialnym za zarządzanie łańcuchem dostaw koncentrować się na rozwoju współpracy z partnerami, którzy nie tylko są w stanie realizować aktualne zamówienia, ale również z tymi którzy będą odpowiadać na przyszłe zapotrzebowanie.

 

Wyniki analiz a przewaga konkurencyjna firmy

Możliwość szybkiej analizy gromadzonych danych wpływa pozytywnie na konkurencyjność firmy. Dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym menedżerowie odpowiedzialni za zarządzanie łańcuchem dostaw mogą budować skuteczne strategie zakupowe, renegocjować kontrakty z dostawcami i podejmować inne działania, których efektem jest generowanie oszczędności oraz przewag nad bezpośrednimi konkurentami.

W niedługiej przyszłości możliwa będzie automatyzacja procesów decyzyjnych. Na pewno ułatwi to pracę menedżerów, pozwalając im na  koncentrację na działaniach strategicznych – przynoszących firmie większą wartość niż regularne działania operacyjne.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne